Kapalı burun tedavisi için ilaçlar

tanım

Tıkalı burun (veya burun tıkanıklığı), burun boşluğunda mukus birikmesinden dolayı, etkilenen hastanın burundan oksijen solumakta zorluk çektiği solunum yolunun çok yaygın bir rahatsızlığıdır.

Nedenler

Doldurucu burun burun kaçağı dokularında, kaçınılmaz olarak burun içindeki mukus birikimini destekleyen iltihaplı bir sürecin hemen ifadesidir.

Kapalı burun birçok hastalıkla veya yalancı patolojik durumlarla ilgilidir: alerjiler, burun septumunun sapması, sigara, gebelik, grip, adenoid şişmesi, nazal polipozis, rinit ve sinüzit.

belirtiler

Burun tıkanıklığının karakteristik belirtisi, burun boşluklarından oksijen solumasının zorluğudur. Dispnenin yanı sıra, tıkalı burun neden olabilir: gece apneleri, dil bozukluğu, işitme güçlüğü, hipoksi, yırtılma, baş ağrıları, genel halsizlik, düşük kaliteli uyku, öksürük.

Kapalı Burunlara İlişkin Bilgiler - Kapalı Burun Bakımı İlaçların, sağlık profesyoneli ile hasta arasındaki doğrudan ilişkinin yerini alması amaçlanmamıştır. Kapalı Burun - Kapalı Burun Bakım İlacı kullanmadan önce daima doktorunuza ve / veya uzmanınıza danışın.

ilaçlar

Her birey, hayatında en az bir kere, burun tıkanıklığına maruz kalır. Aslında kapalı burun, pek çok hastalıkta tekrarlanan bir semptom olan çok yaygın bir hastalıktır. Neyse ki, burun tıkanıklığı genellikle belirli ilaçların veya tedavilerin yardımı olmadan bile yok olabilen geçici bir durumdur. Bununla birlikte, kalıcı veya özellikle sinir bozucu burun tıkanıklığı durumunda, en uygun tedaviye etkilenen hastayı yönlendirmek için gerekli olan doktor tavsiyesi önerilir.

Terapi, kapalı burnun kökenlerinde ortaya çıkan nedene bağlıdır. Örneğin, soğuk algınlığının daima burun boşluklarında mukus birikimi ile karakterize olduğunu gördük; sonuç olarak, antipiretik ve anti-enflamatuar ilaçların (NSAID'ler) verilmesi - hastalığın iyileşmesini teşvik eder - ayrıca, burnun aşırı mukustan salınmasını kolaylaştırır.

Ayrıca, kapalı burun mevsimsel alerjilerin ve alerjik rinitin belirgin bir belirtisidir: bu gibi durumlarda, muhtemelen kortikosteroidlerle ilişkili olan antihistaminlerin verilmesi özellikle etkilidir.

Tetikleyici faktörden bağımsız olarak, tıkalı burun tedavisi için, dekonjestan ilaçlar özellikle belirtilmiştir, yani burun boşluğunda kan akışını sınırlandırabilen herhangi bir madde.

Genel olarak, tıkalı burun tedavisi için doğal ilaçlar kullanmak mümkündür: hastalığın çok ciddiyeti göz önüne alındığında, bazen aktif sentetik bileşenlerin (ilaçların) doğal olanların avantajlarından feragat etmesi mümkündür. Anti-enflamatuar maddeler, antiseptik, dekonjestanlar, kesiciler ve antioksidanlar ile zenginleştirilmiş besler, kapalı burundan iyileşme süresini hızlandırır.

Bu amaç için en uygun doğal "ilaçlar", şunlardan elde edilir: cadı ela, acı portakal, efedra, okaliptüs, lavanta, limon ve nane.

Dekonjestan ilaçlar: Bu ilaçların kötüye kullanımı parazitsel olarak burun tıkanıklığı semptomlarını kötüleştirebilir, ayrıca uykusuzluk, sinirlilik ve baş ağrısına yol açabilir. Bu aktif bileşenleri, arka arkaya 4-5 günden fazla kullanmayın.

NASAL SPREY

  • Oksimetazolin hidroklorür, % 0.025-0.05 çözelti (örn. Vicks sinex, Oxilin, Equimet): her bir burun deliğine günde iki kez 4-6 sprey uygulayın, gerektiğinde% 0.025 çözeltiler ve her biri için 2-3 uygulama % 0.5 çözeltiler için günde iki kez narice.
  • Kromoglikatlı sodyum (örneğin, Nasal Lomudal) İlacın (% 4 solüsyonlar) bir burun deliği spreyinin dozajında, günde 2-4 kez alınması tavsiye edilir.

AĞIZ YÖNETİMİ

  • Psödoefedrin (örn. Actifed, Actigrip): psödo-efedrin muhtemelen terapi tedavisinde nazal dekonjestan olarak en çok kullanılan ilaçtır; aktif bileşen hem diğer ilaçlar ile kombinasyon halinde (örneğin antihistaminikler, Parasetamol) hem de monoterapide kullanılır. Psödoefedrin norepinefrin salınımını uyarır, böylece kan damarlarının iyi bir daraltan etkisi olur. Gerektiğinde her 4-6 saatte bir ağız yoluyla 30-60 mg ilaç alarak tedaviye başlayın. Günde iki kez 120 mg aktif alarak tedaviye devam edin. Günde 240 mg'ı geçmeyin. Doktorunuza danışın.

Alerjiye bağlı kapalı burundan kurtulmak için antihistamin ilaçlar

NASAL SPREY

  • Azelastin (örneğin, Lasticom, Allespray): ilacı (% 0.1) burun deliği başına günde bir kez veya iki kez, günde iki kez püskürtün. Alerjiye dayanmayan burnun kronik formları için ilacın dozu (% 0.15 çözelti), her bir burun deliği için günde iki kez iki sprey uygulanmasını içerir.

OARİ YÖNETİMİ

  • Desloratadin (Mesela neoklarite, azomir, aerius): Bu, alerjik rinit ve mevsimsel alerjiler ile bağlantılı kapalı burun tedavisinde çok kullanılan bir ilaçtır. Günde bir kez 5 mg oral ilaç alarak tedaviye başlanması önerilir; aynı gösterge ile devam edin. Tedavinin süresi doktor tarafından bakıma verilen cevaba ve durumun ciddiyetine göre belirlenmelidir.
  • Hidroksizin (örneğin Atarax): İlaç, burun tıkanıklığına bağlı alerjik reaksiyonlarda da kullanılmak üzere, bir antihistaminik, anksiyolitik ve yatıştırıcıdır. İlacın, günde 3-4 kez, os başına (veya intramüsküler olarak) 25 mg'lık bir dozda alınması tavsiye edilir.
  • Setirizin (örneğin Rinalgit, Leviorinil, Reactine, Suspiria, Zyrtec): Yutulacak tabletlerde ve çiğnenebilir konfeti içinde bulunur. Günlük 5-10 mg aktif alınması tavsiye edilir.

Alerjik rinite bağlı tıkalı burun tedavisi için kortikosteroid ilaçlar

Alerjilerle ilişkili kapalı burun tedavisi için dekonjestanların ve antihistaminiklerin kullanımına cevap vermeme durumunda belirtilir. Alerjik olmayan rinit vakalarında kortikosteroid kullanımı da belirtilmiştir. Bu ilaçların mide bulantısını, sindirim bozukluklarını, baş ağrısını ve eklem ağrılarını tetikleyebileceğini unutmayın.

NASAL SPREY

  • Flutikazon (örn. Avamys, Fluspiral, Flixonase, Nasofan): günde iki kez burun deliğine iki ilaç spreyi uygulayarak tedaviye başlayın (burun deliği başına doz: 50 mcg; toplam doz: 200 mcg). Belirtileri iyileştirmek için dozaj yarıya kadar (günde bir kez burun deliği başına bir sprey) azaltılabilir. Günde 200 mcg geçmeyin.
  • Mometazon (örneğin Nasonex, Rinelon): Kapalı burunların alerjik olarak tedavisi için endikedir. Burun deliğine günde bir kez iki sprey uygulayın.

AĞIZ YÖNETİMİ

  • Prednisone (örneğin Deltacortene, Lodotra): Kapalı alerjiye dayalı burunla ilişkili orta ve ağır semptomları tedavi etmek için ilacı 20-30 mg'lik bir gösterge dozunda almanız önerilir. İlacı almadan önce doktorunuza danışın.

Soğuk algınlığı ve grip bağlamında tıkalı burun serbest bırakmak için ilaçlar

  • Antibiyotikler: Antibiyotiklerin verilmesi, tıkalı burun bakteriyel bir enfeksiyona bağlı olduğunda gösterilir. Bu ilacı sadece tıbbi reçeteyle alın. En çok kullanılan ilaçlar:
    • amoksisilin (örneğin Augmentin, Klavux): ilaç, streptokok piyojenik süperenfeksiyon durumlarında özellikle yararlıdır
    • Haemophilus influenzae tarafından sürdürülen enfeksiyonu yok etmek için yararlı olan klaritromisin (örn. Biaxin, Macladin, Klacid, Soriclar, Veclam)
    • Azitromisin (örneğin Azitromisin, Zitrobiyotik, Rezan, Azitrosin)
  • Antiviraller: Yalnızca viral enfeksiyona bağlı olarak tıkalı burun olması durumunda gösterilir. İlaçlar, semptomların başlamasından en geç 2 gün sonra alınırlarsa tam terapötik etki gösterirler. En çok kullanılan ilaçlardan bazıları:
    • Amantadin (örn. Mantadan), Rimantadin (örneğin Flumadine)
    • Zanamivir (örneğin Relenza)

Dozaj için: doktora danışın.

  • Parasetamol veya asetaminofen (örneğin taşikrin, efferalgan, panadol, Piros, Tachidol): Bu ilacın uygulanması, genellikle havasız bir burnun eşlik ettiği bir semptom olan ateşin düşürülmesinde yararlıdır. Parasetamol her 4-6 saatte bir günlük 325-650 mg dozunda uygulanır; alternatif olarak, her 6-8 saatte bir 1 gram alın. Dozaj hastanın durumuna, yaşına ve kilosuna bağlıdır. Soğuk, öksürük ve havasız burun durumunda, parasetamol ve kodein (örneğin, kodamol) kombinasyonunu almak mümkündür.
  • Asetilsalisilik asit (örneğin Aspirin, vivin c, Ac Acet, Karin, Salisin): SADECE YETİŞKİNLER İÇİN GÖSTERİLEN ilaç, her 4 saatte bir, os veya rektal yolla 325-650 mg / gün dozunda alınır, Gerektiği gibi (günde 4 gramı geçmeyin). İlacın 12 yaşın altındaki çocuklara verilmesi, Reye sendromu, karaciğer fonksiyon bozukluğu ve beyin değişiklikleri gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.
  • İbuprofen (örneğin, brufen, an, Subiten): ağızdan gerektiği şekilde her 4-6 saatte bir 200-400 mg (tablet, efervesan poşet) aktif dozu alın.

Yukarıda listelenen dozajlara uyum, tıkalı burun dahil olmak üzere semptomların hızlı bir şekilde giderilmesini sağlar.

Tavsiye

Çaylar ve Diyabet
2019
ofloksasin
2019
Alkolizm tedavisi için ilaçlar
2019